mótan
Morphological Analysis
Wordclass: Verb
Verb Class: Preterite-Present
Related §§ in Wright's OE Grammar:
In the OE text, the length is:indicated by acute accentsindicated by macronsnot indicated.
mótan
ic, hé mót, ðú móst; wé móton; p. móste (from mót-te). I. to be allowed, may, mote, a. wiih an infinitive Mót ic drincan licet mihi bibere, ic móste mihi licuit, gif wé móstan si nobis liceret, beón álýfed licere, Ælfc. Gr. 33; Som. 37, 15. Wé móton nobis licet, ðú móstest tibi licuit, 44; Som. 46, 29. Ðú móst heonon húðe lǽdan, Cd. 98; Th. 129, 25; Gen. 2148: Beo. Th. 3347; B. 1671. Monna gehwylc geceósan mót swá helle hiénþu swá heofones mǽrþu. Exon. 16 b; Th. 37, 9; Cri. 590. Gif hé ús geunnan wile ðæt wé hine grétan móton. Beo. Th. 700; B. 347. Ne mágon hié and ne móton (are not able and are not permitted ) ðínne líchoman deáþe gedǽlan, Andr. Kmbl. 2431; An. 1217. Ðæt hié on ðæt fǽgon, ðæt ic swá lytle hwíle lifgean móste, Nar. 32, 21. Ðæt ðú wilwega wealdan móstest, Ps. Th. 90, 11. Móstes, Exon. 28 a; Th. 85, 10; Cri. 1389. Hé him álýfde ðæt hí ærnan móstan. Bd. 5, 6; S. 618, 42. Ðæt ic gást mínne ágifan móte. Andr. Kmbl. 2832; An. 1418. Ðæt ðú móte írætwa dǽlan, Cd. 136; Th. 171, 15; Gen. 2828. Ðæt hé ða yldu móte wendan tó lífe, Exon. 58 b; Th. 210, 24; Ph. 190. Ðǽr wé mótun sécan, 65 b; Th. 242, 8; Ph. 670. Mótan, 11 b; Th. 16, 1; Cri. 246. Móten, 13 a; Th. 23, 30; Cri. 376. b. with ellipsis of infinitive, 1. to be supplied from preceding clause Ða ic for God wille gemundbyrdan gif ic mót, Cd. 114; Th. 149, 12; Gen. 2473. Blǽd biþ ǽghwæm ðæm ðe Hǽlende héran þenceþ, and wel is þam ðe ðæt mót, 221; Th. 287, 11; Sat. 365. Uton fleón ða hwíle ðe wé móton. Homl. Th. ii. 124, 20. Nú cweþaþ oft preóstas ðæt Petrus hæfde wíf: fulsóþ hý secgaþ, forðam ðe hé swá móste ðá, L. Ælfc. C. 6; Th. ii. 344, 23. 2. to be inferred otherwise Ic him yfle ne mót I may not be harmful to him, Exon. 127 b; Th. 491, 5; Rä. 80, 9. Ðú of néde móst (mayst go ), Andr. Kmbl. 230; An. 115. Nǽfre hió tó helle mót, Exon. 110 a; Th. 421, 19; Rä. 40, 20. Hé begeat leáfe ðæt hé of ðam lande móste. Homl. Skt. 3, 328. Ðæt Metellus tó Róme móste, Ors. 5, 9; Swt. 232, 25. Ðæt hé móste mid ðæm sunu wið Somnitum, 3, 10; Swt. 140, 17. II. to be obliged, must Man mót on eornost mótian wið his drihten, Ælfc. T. Grn. 15, 3. Londríhtes mót monna ǽghwylc ídel hweorfan, Beo. Th. 5765; B. 2886. Ðæt hit sceaðen mǽl scýran móste, 3883; B. 1939. [This verb is one of the small class of verbs called preterite-present. The infin. does not occur in any of the dialects, but in the forms which are found the conjugation is the same as that of the A.S. verb. Goth. ga-mót; p. -mósta: O. Sax. mót; p. mósta: O. Frs. mót; p. móste: O.H. Ger. muoz, móz; p. muosi, muoste.]
This is a supplementary entry with editorial changes to an entry in the main volume of the dictionary. Look under the 'Possibly connected entries' below, or for the same headword in the list to the left.

A Combined List of Abbreviations.

Abbreviation not recognized. See:

A Combined List of Abbreviations.